Właściwości lecznicze Barwinka pospolitego

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Barwinek pospolity właściwości lecznicze ma dość szerokie. Nic dziwnego, że już przed laty stosowano ziele barwinka w medycynie naturalnej. Zastosowanie ziół barwinka pospolitego wspomaga leczenie wielu schorzeń. Na co warto go stosować i jakie odmiany występują w naszym kraju? Przeczytaj nasze kompendium wiedzy o tej wyjątkowej roślinie.

Barwinek pospolity (vinca minor) – opis rośliny

Barwinek pospolity rośnie w liściastych lasach Azji i Europy i stąd właśnie przywędrował do naszego kraju. Lecznicze właściwości barwinka znane są już od lat. Nic dziwnego, że zainteresowanie tą rośliną rośnie stosunkowo szybko. Barwinek to wyjątkowa roślina ozdobna. Kwiat barwinka ma pięć płatków. Tradycyjny barwinek pospolity ma kwiaty w kolorze niebieskim lub fioletowym. To właśnie kwiat barwinka jest najbardziej rozpoznawalną częścią rośliny, choć na szczególną uwagę zasługują również jej liście.

Barwinek pospolity ma liście owalne skórzaste i błyszczące. Mają one charakterystyczny eliptyczny kształt. Ta roślina lecznicza osiąga od 10 do 15 cm wzrostu. Kwiaty barwinka kwitną między kwietniem i sierpniem. W tym czasie pokrywa się on ogromną ilością delikatnych kwiatków, zachwycając swoim wyglądem. Barwinek pospolity ma wiele odmian, spośród których wyróżniają się barwinek pospolity Gertrude Jekyll oraz barwinek pospolity Illumination, zachwycający żółtymi liśćmi z zielonymi brzegami.

barwinek pospolity nasiona

Jakie właściwości lecznicze ma barwinek pospolity?

Ziele barwnika stosuje się na różne przypadłości. Barwinek pospolity ma bowiem za zadanie nie tylko pięknie wyglądać, ale również i wspomagać proces powrotu do zdrowia i budować dobre samopoczucie. Barwinek pospolity wykorzystywany jest do obniżania ciśnienia krwi. Barwinek pospolity poprawia również krążenie, w tym krążenie mózgowe. Ma on również działanie przeciwzapalne.

Właściwości barwinka pospolitego znane są już od dawna. Już kilkadziesiąt lat temu zauważono, że zastosowanie barwinka pomaga w zawrotach głowy i łagodzi szumy w uszach. Wypicie niewielkiej ilości barwinka pospolitego wspomaga leczenie zaburzeń na tle nerwowym. Barwinek pospolity leczy również nadciśnienie oraz hamuje krwawienie. Udowodniono również, że barwinek usprawnia przepływ krwi i ma działanie przeciwnowotworowe. Hamuje on bowiem namnażanie szkodliwych komórek. Ziele barwnika stosuje się również zewnętrznie. Nic dziwnego, bo barwinek ma działanie przeciwzapalne i łagodzące zmiany skórne.

Barwinek pospolity poprawia także wygląd skóry i śluzówek, objętych stanem zapalnym. Jak widać, warto stosować barwinek na co dzień, by wspomagać swoje zdrowie, leczyć stany zapalne, a nawet zapobiegać groźnym chorobom, które mogą wystąpić w przyszłości.

barwinek pospolity właściwości

Jakie zastosowanie ma barwinek?

Choć właściwości lecznicze rośliny znane są w medycynie naturalnej już od lat, a jej wykorzystywanie w leczeniu chorób staje się coraz bardziej popularne, kwiat ten został również przebadany przez naukowców. Wykazali oni, że barwinek pospolity charakteryzuje się licznymi właściwościami, które warto wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu. Usprawnia on przepływ krwi mózgowej, poprawia krążenie, łagodzi różne dolegliwości bólowe, w tym bóle głowy oraz wykazuje działanie lecznicze w przypadku biegunki czy anemii. Ziele barwnika zawiera składniki, obniżające poziom glukozy i wspomagające odporność organizmu. Aby korzystać z jego możliwości, ziele barwinka stosuje się w formie naparu lub nalewki, pamiętając jednak o racjonalnym dozowaniu rośliny, gdyż może być ona trująca. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na przyjmowanie barwinka, warto tą decyzje skonsultować z lekarzem, który przy okazji wyjaśni, jak stosować barwinek pospolity, by było to bezpieczne. Często jednak stosujemy barwinek zewnętrznie. Nic dziwnego, bo to doskonałe remedium na oparzenia oraz zapalenia skóry i błon śluzowych.

barwinek pospolity wymagania

Odmiany barwinka pospolitego

Ziele barwinka zawiera cały szereg substancji, wspomagających nasz organizm. Warto wiedzieć jednak, że istnieją różne odmiany rośliny. Oprócz barwinka pospolitego Vinca minor na uwagę zasługuje barwinek pospolity Ralphh Shugert. Jego charakterystyczną cechą są liście o kształcie zaostrzonej na czubku elipsy i białych brzegach. Ciekawa odmiana barwinka to barwinek pospolity Gertrude Jekyll, która rośnie najwolniej i ma najmniejsze liście. Jest to również barwinek mniejszy od wszystkich innych odmian.

Z kolei barwinek pospolity Atropurpurea zachwyca kobiercami purpurowych kwiatów z jaśniejszym oczkiem. Barwinek pospolity Sebastian jest typowo polską odmianą, czego nie można powiedzieć o odmianie, jaką jest barwinek pospolity Variegata. Jest to barwinek większy i dłuższy od tradycyjnej formy. Warto również zwrócić uwagę na barwinek różowy (Catharanthus roseus). Liście barwinka różowego zawierają substancje przeciwnowotworowe. To właśnie te właściwości lecznicze barwinka różowego czynią go jedną z najbardziej interesujących odmian. Jak widać barwinek pospolity występuje w wielu odmianach. Niemalże każdy gatunek rośliny ma działanie obniżające ciśnienie krwi, choć ich zastosowanie należy skonsultować z lekarzem.

barwinek uprawa

Uprawa barwinka pospolitego w warunkach domowych

Jak nietrudno zauważyć, barwinek pospolity stosowany jest na wiele różnych schorzeń i problemów. Nic dziwnego, że sadzonki barwinka pospolitego stają się coraz bardziej popularne. Co ważne, roślina ta nie wymaga specjalnego traktowania, a jej uprawa w warunkach domowych jest wyjątkowo łatwa. Wspomniane już sadzonki barwinka pospolitego kupić można w niemalże każdym sklepie ogrodniczym. Zastosowanie lecznicze barwinka sprawia, że naprawę warto posiadać go w swoim zielniku. Roślina powinna być zasadzona w liczbie 12 sztuk, które będą przypadać na 1 metr kwadratowy. Rozstawa powinna wynosić ok. 25 cm. Rozmnażanie barwinków pospolitych następuje przez podział, nie dochodzi tu natomiast do samozapylenia. Barwinek to roślina okrywowa, którą należy sadzić końcem września.

Barwinek pospolity preferuje żyzne podłoże, choć może on dostosować się do niemalże każdych warunków. Dla barwinka należy wybrać zacienione miejsce i podlewać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czy barwinek pospolity jest trujący?

Pewnie wiele osób zdziwi fakt, że właściwości lecznicze barwinek łączy z trującym charakterem. Jeśli zawarte w nim substancje zostaną dostarczone do organizmu w nadmiarze, mogą wywołać groźny spadek ciśnienia krwi i problemy z oddychaniem.

barwinek w ogrodzie

Czy barwinek jest zimozielony?

Liście barwinka pozostają zielone nawet w okresie zimowym. Dlatego też roślina ta zaliczana jest do grupy roślin zimozielonych.

Jaka ziemia jest najlepsza pod barwinek?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie ziemia żyzna, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna, choć barwinek potrafi dostosować się do niemalże każdych warunków.

Jeden komentarz do “Właściwości lecznicze Barwinka pospolitego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − siedem =