Kolana i mufy preizolowane dobrej jakości

Mufy, kolana i rury preizolowane stosowane są powszechnie podczas budowy instalacji od wielu lat. Wykorzystanie ich w instalacjach ciepłowniczych czy chłodniczych ma wiele zalet. Ich głównym zadaniem jest przekazanie czynnika grzewczego od źródła do odbiorcy. W dzisiejszym wpisie przybliżymy tematykę związaną z kolanami i mufami preizolowanymi oraz podpowiemy, gdzie można kupić te dobrej jakości!

kształtki

Zalety rur, muf i kolan preizolowanych

Rury zwykłe stalowe od tych preizolowanych różnią się przede wszystkim dodatkową warstwą izolacyjną. Warstwa ta montowane jest na stałe podczas produkcji rur, muf czy kolan. Tego typu rury są gotowe do montażu po etapie produkcji. Instalator nie musi zabezpieczać ich dodatkową warstwą izolacji.

Warstwa izolacyjna wykonywana jest zazwyczaj z pianki polietylenowej (PE) lub pianki poliuretanowej (PU). Odpowiedni ich rodzaj dobierany jest zawsze do temperatur, z którymi ma pracować dana rura, kolano czy mufa. Warto wspomnieć także o tym, że kolana, mufy i rury preizolowane, dzięki dodatkowej warstwie izolacji doskonale tłumią hałas. W przypadku domowych instalacji ogrzewania przekłada się to na wyższy komfort użytkowania.

Dobrej jakości rury preizolowane składają się ze stalowej rury przewodowej, która to umieszczona jest centrycznie w rurze osłonowej z twardego polietylenu, wysokiej gęstości (PEHD) oraz izolacji  (PUR) czyli izolacji wykonanej ze sztywnej pianki poliuretanowej. Pianka PUR wypełnia przestrzeń między rurami.

Na co należy zwracać uwagę wybierając rury, mufy, kolana preizolowane?

Wybierając rury, mufy czy kolana preizolowane należy zwrócić uwagę czy, aby na pewno zostały one wykonane z atestowanych materiałów. Najlepiej jeśli rury gatunku P235GH ze szwem zgodnie z PN-EN 10217-2 lub PN-EN 10217-5 lub bez szwu P235GH zgodnie z PN-EN 10216-2. W przypadku stosowania rur, których zadaniem jest przesył wody użytkowej należy użyć rur ocynkowanych z gatunku stali P235GH.

Oczywiście należy zwrócić także uwagę na to czy rury preizolowane, kolana czy mufy posiadają atesty hutnicze na zgodność z wymaganiami norm. Dobre rury preizolowane w procesie produkcyjnym są specjalnie czyszczone poprzez śrutowanie. Ma to wpływ na zwiększenie przyczepności pianki izolacyjnej do rury.

Gdzie najkorzystniej kupić kolana i mufy preizolowane?

Jest wiele miejsc, w których dostać można dobrej jakości mufy czy kolana preizolowane. Jednym z częściej wybieranych jest hurtownia hydrauliczna Proterm z Bydgoszczy. To właśnie tam znajduje się szeroki wybór rur, muf czy kolan preizolowanych. W tej hurtowni liczyć można na szybką realizację zamówień, niskie koszty transportu, a także i fachowe doradztwo na każdym etapie realizacji zamówień. Mufy, kolana preizolowane, które są tam dostępne zostały wykonane z najlepszych materiałów i pochodzą tylko od sprawdzonych producentów.

Jeden komentarz do “Kolana i mufy preizolowane dobrej jakości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =