Jak przywrócić kolor ubraniom? Sprawdzone sposoby

Ubrania z czasem tracą swój kolor. Jest to zależne od wielu czynników, m.in. od rodzaju materiału, ale również i od sposobu użytkowania i pielęgnacji garderoby. Jak wiadomo nie wyglądają one zbyt estetycznie. Dlatego też zebraliśmy kilka wskazówek, będących odpowiedzią na pytanie jak przywrócić kolor ubraniom, które straciły swój dawny wygląd.

Dlaczego ubrania tracą swój kolor?

Utrata intensywnego koloru ubrań to skutek działania wielu czynników. Niektóre z nich nie są od nas zależne. Do tej grupy zaliczamy np. technikę barwienia lub jakość materiału. Kolorowe lub ciemne ubrania, wykonane z materiałów syntetycznych, znacznie później tracą swój kolor, niż te, które uszyte zostały z naturalnych tkanin. Zszarzałym ubraniom bardzo często jednak towarzyszą błędy w praniu i użytkowaniu. Barwę ubrań tracimy chociażby przez pranie ich niezgodnie z zaleceniami producenta. Czasem wystarczy tylko zerknąć na metkę, by przekonać się, jak łatwo stracić intensywność koloru, dobierając nieodpowiednią temperaturę prania czy prasowania.

Jak wiadomo, po wielu praniach kolor może się zmienić. Warto jednak zbadać o niego, przewracając ciuchy na lewą stronę. Należy również dobrać odpowiednie środki higieniczne, by nie dopuścić do utraty koloru. Zrezygnuj więc z silnych wybielaczy, które niszczą tkaniny. Pamiętaj również o suszeniu czarnych ubrań w cieniu. Pełne słońce może i przyśpieszy sam proces, ale to prosta droga do tego, by czarne rzeczy wyblakły, tracąc swoją barwę.

Co na wyblakły kolor

Czy istnieje dobry sposób na sprane ubrania?

Nowe czarne ubrania zachwycają głębią barwy. Niestety, z utrzymaniem koloru ubrań bywa różnie. Czarne ubrania blakną wraz z upływem czasu, biały kolor z kolei zaczyna szarzeć. To proces, którego bardzo trudno uniknąć. Jak już wspominaliśmy, kolor ubrania zależy bowiem nie tylko od nas, ale również i od kilku innych czynników. Na szczęście dawny kolor można odzyskać, stosując kilka sprawdzonych sposobów. Czasem wystarczy tylko łyżka wody utlenionej, rozpuszczonej w wodzie, by przywrócić tkaninom biel. Nie zawsze jednak będzie to takie proste. Wyblakły materiał można ratować, przygotowując roztwór wody i octu, a czarne ciuchy swój intensywny kolor odzyskają pod wpływem chemicznych barwników lub naturalnego wywaru z orzechów. Jak widać, przywracanie ubraniom żywego koloru może przybierać różną formę. Sprawdź nasze sprawdzone sposoby, zanim wyrzucisz swoje czarne i białe rzeczy do kosza.

Jak odnowić kolor ubrań

Jak przywrócić biel białym ubraniom? Sprawdzone sposoby na sprane ubrania

Jak sprawić, by ubrania odzyskały kolor? To pytanie zadaje sobie większość z nas widząc, że ulubione elementy garderoby przestały wyglądać estetycznie. Jak wrócić kolor zszarzałym ubraniom? W czym prać białe pranie, by móc dalej cieszyć się jego barwą?

  1. Sok z cytryny

Jest to metoda nie tylko naturalna, ale również i w pełni bezpieczna dla ubrań. Jeśli nasze białe ubrania straciły kolor, stając się szare i nieestetyczne, wystarczy wycisnąć do szklanki sok z cytryny, a następnie umieścić go w pralce. Nie należy zapominać również o proszku do prania. Teraz wystarczy wybrać odpowiedni program. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać zalecenia producenta, zamieszczone na metce. Kwaśny odczyn soku z cytryny przywróci biel ubraniom, sprawiając, że na nowo zaczną one wyglądać estetycznie. Zamiast cytryny można użyć również wody utlenionej. Potraktowanie ubrań wodą utlenioną nie tylko przywróci im biały kolor, ale pozwoli również wywabić uciążliwe plamy.

  1. Chusteczki wybielające

Chusteczki wybielające to ciekawa oferta, z której warto skorzystać, by odzyskać kolor ubrania. Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, producenci coraz częściej wypuszczają na rynek tego rodzaju produkty. Chusteczki wybielające wkłada się do pralki wraz z praniem, które straciło swój biały kolor. W trakcie prania uwalniają one delikatne substancje chemiczne. Dzięki temu kolory spranych ubrań zaczynają przypominać te, które miały one za czasów nowości. Chusteczki wybielające to sprawdzony, a przede wszystkim skuteczny sposób na to, by przywrócić ubraniom biel.

Jak przywrocic kolor czarnym rzeczom

Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom?

Czarne ubrania szybko tracą głębię barw, zwłaszcza gdy są nieodpowiednio prane. Aby do tego nie dopuścić, należy trzymać się ściśle zasad prania czarnych elementów garderoby, ale również nie wystawiać ich na nadmierną ekspozycję słoneczną w trakcie suszenia. Czy można jednak przywrócić czarny kolor ubraniom, które już go utraciły?

  1. Kawa i herbata

Napar z kawy i herbaty jest nie tylko tanim, ale również i skutecznym sposobem na to, by ubrania odzyskały czarną barwę. Do bębna pralki należy wlać niepełne pół szklanki bardzo silnego wywaru. To właśnie on pomoże przywrócić ubraniom dawną głębię barw sprawiając, że będziemy mogli nosić je znacznie dłużej.

  1. Barwniki do ubrań

To metoda prosta, ale również i skuteczna. Do prania czarnych ubrań można bowiem wykorzystać barwnik, zakupiony w drogerii lub w sklepie internetowym. Aby czarne ubrania odzyskały swój dawny wygląd, należy dokładnie dobrać barwę barwnika do tej, którą miały one tuż po zakupie. Barwniki do czarnej odzieży nie są drogie, a ich efekty mogą zaskoczyć niejednego sceptyka. Aby nadać barwę czarnym ubraniom pranie powinno zawierać wybrane elementy garderoby, saszetkę z utrwalaczem oraz wybrany barwnik. Pamiętaj również o ustawieniu delikatnego programu, by cieszyć się z osiągniętych efektów.

  1. Woda i ocet

Ocet to kolejny ekologiczny środek na naszej liście pomysłów na to, jak odświeżyć kolory ubrań. Ocet pomoże odzyskać dawny kolor czarnym elementom garderoby. Aby efekty były satysfakcjonujące, roztwór wody z octem powinien opierać się na proporcjach 12:1. Aby odnowić kolor ulubionych czarnych ubrań, taką miksturę można dodać do prania lub też wyprać je ręcznie.

przywracanie koloru

Jak przywrócić kolor wypłowiałym ubraniom?

Aby nieco ożywić kolory, dodaj do prania trochę octu. Na wyblakłe czarne ubrania dobrym sposobem jest z kolei kawa lub herbata. Pamiętaj jednak, że zdecydowanie lepiej zadbać o ciuchy od początku, by nie musieć zastanawiać się, jak przywrócić kolor ubraniom.

Co na wyblakły kolor?

Aby przywrócić ubraniom kolor, wiele osób stosuje mieszankę soli z zimną wodą. Należy w niej moczyć wyblakłe ubrania przez około 10 minut. Niekiedy skuteczne może okazać się również połączenie wody utlenionej z litrem wody.

wyblakłe ubrania

Jak przywrócić czerń wyblakłym ubraniom?

Dobrym rozwiązaniem na to, jak przywrócić kolor wyblakłym czarnym ubraniom, będzie zastosowanie specjalnego barwnika. Po takim praniu ubrania powinny odzyskać dawną barwę.

Jeden komentarz do “Jak przywrócić kolor ubraniom? Sprawdzone sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + czternaście =