Jak ubierać dziecko do przedszkola, żeby czuło się dobrze?

Ubieranie dziecka zimą i jesienią przysparza rodzicom niemałych trudności. Nic dziwnego, bo maluch, który jest ciągle w ruchu, zupełnie inaczej odczuwa temperaturę, niż dorośli. Często jednak ubieramy go w wiele warstw ubrań, powodując dyskomfort i przegrzanie. Jak ubierać dziecko do przedszkola, by było mu wygodnie, ciepło i komfortowo? Podpowiadamy sprawdzone przez rodziców rozwiązania na odpowiednie ubranie dziecka.

Jak ubierać dziecko do przedszkola – podstawowe zasady

Dziecko do przedszkola trzeba ubierać przede wszystkim racjonalnie. I choć na pozór brzmi to nieco śmiesznie, dokładne zagłębienie się w temat sprawia, że nie jest to już takie oczywiste. Każda zasada ubierania dziecka sprowadza się bowiem do jego komfortu, również tego cieplnego. Praktyczne ubieranie dziecka pozwoli mu swobodnie bawić się i uczestniczyć w zajęciach, ciesząc się dobrym zdrowiem dzięki odpowiedniej izolacji przez chłodem, panującym na zewnątrz. Jakie zasady ubioru dotyczą małych dzieci?

jak ubierać dziecko do przedszkola

Wygodne i praktyczne rozwiązania

Wygoda malucha jest niezwykle istotnym zagadnieniem. W przedszkolu dzieci przeważnie aktywnie spędzają czas. Dlatego też nasz maluch potrzebuje wygodnego ubrania, by móc uczestniczyć swobodnie w różnego rodzaju zabawach. Wybierając garderobę do żłobka czy przedszkola należy pamiętać, że dziecko musi mieć zagwarantowaną swobodę ruchów. Ubrania powinny być więc odpowiednio dopasowane do sylwetki i pozbawione wszystkich elementów, które mogłyby gnieść lub uciskać delikatne ciało.

Do przedszkola warto ubierać dziecko na cebulkę. Co to oznacza? Mianowicie to, że dzieci łatwo rozbiorą się z kolejnej warstwy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu nasz przedszkolak będzie mógł zostać w samej koszulce podczas szalonej zabawy z kolegami i ubrać się w bluzę, gdy zrobi mu się nieco chłodniej. W ten sposób należy ubrać dziecko, niezależnie od tego czy uczęszcza ono do przedszkola, czy też do żłobka lub na zajęcia w klubie malucha.

jak ubrać dziecko do przedszkola zimą

Wspieranie dziecięcej samodzielności, czyli w co ubrać dziecko jesienią i zimą?

Właściwe ubieranie dzieci powinno opierać się również na praktycznych rozwiązaniach. Zapewniając dziecku swobodę ruchu, pamiętajmy też o tym, by mogło ono ćwiczyć swoją samodzielność. W tym celu warto z ubioru dziecka wyeliminować różnego rodzaju ozdobne guziki czy zapinki, z którymi maluch może sobie po prostu nie poradzić. Należy natomiast kupować dziecku ubrania, które może ono ubierać samodzielnie lub też z niewielką pomocą wychowawcy. Szczególnie chodzi tutaj o wierzchnią część strojów. Tak więc w przedszkolu ubierz dziewczynkę w sweterek, który będzie jej łatwo zdjąć, a chłopczyka w wygodną bluzę.

ubrania do przedszkola

Jak ubierać dziecko do przedszkola jesienią?

W przedszkolu dzieci przebywają w całym gronie maluchów, które również nie siedzą biernie. Dlaczego ważne jest, by to podkreślić? Przede wszystkim dlatego, że ciągły ruch i spora ilość osób na stosunkowo małej przestrzeni powoduje, że temperatura wzrasta, niezależnie od tego czy za oknem panują akurat letnie upały, czy też zimowe mrozy. Dlatego też tak ważne jest, by ubrać dziecko odpowiednio do sytuacji. Wybierając ubranie do przedszkola, nie zawsze sugerujmy się więc temperaturą za oknem. Sprawdzi się tutaj doskonale wspomniane już wcześniej zastosowanie zasady na cebulkę. Takie ubranie gwarantuje dziecku komfort cieplny i daje możliwość dostosowania ilości warstw garderoby do swoich własnych potrzeb.

Wychodząc na zewnątrz warto pamiętać jednak o tym, że ubranie wierzchnie ma zapewnić odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Na spacer do przedszkola ubierajmy malucha w kurtkę, odpowiednie buty, cienką czapkę, a czasem nawet rękawiczki. Warto pamiętać jednak, by w okresie jesiennym nie zakładać dziecku kurtki z zimowym ociepleniem. Powinna ona być jednak odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jak chociażby deszcz, którego w okresie jesiennym nie brakuje. Tradycyjne buty warto zastąpić nieprzemakalnymi gumiakami. W takich butach dziecku będzie łatwiej poruszać się pomiędzy przeszkodami w postaci mniejszych i większych kałuż.

ubranie do przedszkola

W co ubierać dziecko do przedszkola zimą?

Zima rządzi się już swoimi prawami. Ubranie ma na celu ochronić malucha przed chłodem, panującym na zewnątrz. Skupmy się jednak przez chwilę na samym przedszkolu. Zimą warto ubierać dziecko w nieco więcej warstw ubrań, niż w innych okresach. Zimowe ubranie musi być ciepłe, choć oczywiście ubieranie dziecka wyłącznie w grube swetry i ocieplane spodnie nie ma najmniejszego sensu. Zimą najlepszym rozwiązaniem będzie ubieranie dziecka warstwowo, bowiem przyda się zarówno krótki rękaw, jak i grubsza bluza. Z długim rękawem maluch może usiąść do stolika, by wykonać pracę plastyczną. Podczas zabawy ruchów dziecka nie powinny jednak krępować liczne warstwy garderoby, zwłaszcza, że przedszkola powinny zapewnić odpowiednie ogrzewanie sali.

O ile zimą w przedszkolu dziecku wystarczą podstawowe ciuchy i ciepła bluza, o tyle na zewnątrz należy już ubrać malucha ciepło. W przedszkolu uczą już samodzielnego ubierania, warto więc postawić na takie buty i kurtkę, którą dziecku łatwo będzie zdjąć i założyć. Wysyłając maluszka do przedszkola zimą warto zaopatrzyć go również w nieprzemakalne narciarskie spodnie, by mogło uczestniczyć w spacerach i zabawie na śniegu.

W co ubierać malucha do żłobka?

O ile ubieranie przedszkolaka nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, o tyle wybieranie zestawów ubrań do żłobka stanowi już poważne wyzwanie. Przedszkolak powie, że jest mu zimno lub gorąco, jednak maluszek w żłobku nie będzie umiał tego poprawnie zakomunikować. Ubraniem malucha trzeba więc zająć się w pełni samodzielnie. Dziecko ma natomiast czuć się komfortowo z naszymi wyborami. Dlatego też ubiór dziecka powinien być idealnie dopasowany do aury za oknem. Pamiętajmy również o tym, że komfort cieplny malucha sprawdza się na jego karku, a nie na rękach. Uchroni nas to przed poważnymi błędami, mogącymi skutkować jego przegrzaniem lub wyziębieniem.

zimowe ubrania przedszkole

Ile ubrań dla dziecka do przedszkola?

W praktyce dziecko potrzebuje tyle ubrań, by móc chodzić w nich tydzień, bez konieczności prania. Do przedszkola należy również przynieść kilka ubrań, które będą zmieniane, gdy maluch np. poplami się posiłkiem.

Jak ubrać dziecko przy 10 stopniach?

Z pewnością przyda się wówczas kurtka. Jeśli posiada ona ocieplenie, musi różnić się od tego, które występuje w kurtkach zimowych. Warto również założyć dziecku cienką czapkę i komin, wykonany z podobnego materiału.

Jak ubierać 3 latka?

Malucha w wieku trzech lat należy ubierać tak, by ćwiczył on samodzielność. Zrezygnujmy więc z ozdobnych guzików i zbyt dużej ilości suwaków. Sztuczne, drapiące materiały warto również zastąpić tymi naturalnymi.

Jeden komentarz do “Jak ubierać dziecko do przedszkola, żeby czuło się dobrze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − trzynaście =