Jak wyjąć złamany klucz z zamka? Poradnik

Złamany klucz w zamku drzwi to spory problem, niezależnie od tego czy mówmy tutaj o drzwiach wejściowych do domu lub mieszkania, czy też o drzwiach do samochodu. Jak wyjąć złamany klucz, by nie zniszczyć zamka, a rozwiązać przykrą sytuację? Jak wiadomo, tego rodzaju kłopoty mogą zupełnie zdezorganizować dzień i zaburzyć wykonywanie zadań, które przed sobą postawiliśmy. Podpowiadamy więc kilka sposób na to, jak wyciągnąć klucz samodzielnie i z pomocą specjalisty.

Czy można wyjąć złamany klucz bez pomocy ślusarza?

W przypadku złamanego klucza postępowanie może być różne. Wiele osób nie decyduje się samodzielnie wyjąć klucz, poszukując od razu pomocy fachowca. Bardzo często zdarza się, że fragment klucza można jednak wyjąć bez jego udziału. I choć dalsze otwieranie drzwi złamanym kluczem nie będzie możliwe, możemy jeszcze uratować wkładkę zamka, by nie musieć inwestować w zupełnie nowe zamknięcie.

Aby otworzyć zamek, w którym utknął złamany klucz, możemy zastosować kilka metod. Co ważne, aby otworzyć drzwi wystarczy czasem użyć przedmiotów, które mamy pod rękę. Dla przykładu, otwierania mechanizmu zamka możemy podjąć się, wykorzystując wsuwkę do włosów lub agrafkę. W przypadku usuwania złamanego klucza sprawdzają się również różnego rodzaju smary, które większość z nas posiada w garażach lub pomieszczeniach gospodarczych. Kawałek klucza wypchnąć można z mechanizmu zamka także zapasowym kluczem, a to tylko część skutecznych metod, pozwalających pozbyć się fragmentu złamanego klucza, uniemożliwiającego otworzenie zamkniętych drzwi.

Jeśli jednak problem złamanego klucza będzie dość skomplikowany, a zablokowany w zamku klucz będzie wymagał interwencji specjalisty, warto skontaktować się z pogotowiem ślusarskim, by rozwiązać nieprzyjemny kłopot. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, gdy nie mamy odpowiednich narzędzi. Próbując wyciągnąć klucz na siłę, możemy bowiem wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a złamany klucz zostanie w zamku pomimo naszych wysiłków.

jak usunąć złamany klucz z zamka

Jak wyciągnąć złamany klucz domowymi sposobami?

Aby wyjąć kawałek klucza z zamka, należy dysponować odpowiednimi przyrządami ale również i zdolnościami manualnymi. Jak wiadomo, utknięcie przedmiotu w zamku drzwi wejściowych uniemożliwia ich otworzenie, co stanowi wyjątkowo kłopotliwą sytuację. Można oczywiście rozwiercić wkładkę w zamku, choć wiąże się to z oczywiście z koniecznością wymiany go na nowy. Można jednak spróbować wyciągnąć złamany klucz, bez konieczności niszczenia zabezpieczenia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

jak wyciągnąć złamany klucz

Pora na zapasowy klucz

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że zawsze warto mieć drugi klucz do domu czy samochodu. Przydaje się on szczególnie wówczas, gdy zgubimy jeden egzemplarz. Również w przypadku złamania z przychodzi z pomocą klucz zapasowy. Jak otworzyć drzwi przy jego pomocy, jeśli złamany klucz tkwiący w zamku uniemożliwia jego wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem? Ta metoda polega na włożeniu klucza zapasowego z dobrej strony, czyli z przeciwnej do tej, w której utknęła część złamanego przedmiotu. Po umieszczeniu go w zamku należy pchnąć ułamany kawałek. Przy odrobinie szczęścia złamany klucz wypadnie, a problem zostanie rozwiązany. Złamaną część można wyciągnąć szczypcami lub pęsetą, jeśli uda nam się nieco wypchnąć ją z mechanizmu zamka.

jak wyjąć złamany klucz z wkładki

Usunięcie złamanego klucza przy pomocy smaru

Skutecznym sposobem jest również wyjmowanie złamanego klucza metodą, polegającą na wykorzystaniu smaru. Doskonale sprawdzi się tutaj popularny WD40. Zadanie będzie znacznie łatwiejsze, gdy złamanie nastąpiło w ten sposób, że fragment klucza wystaje z zamka. Jeśli klucz utknął właśnie w ten sposób, cały mechanizm należy spryskać smarem WD40. Dzięki temu tarcie się zmniejszy, ułatwiając również poślizg. Teraz przyda się drucik lub wsuwka. Jeśli kawałek klucza wystaje, to właśnie o niego powinniśmy zaczepić drobny przedmiot, a następnie delikatnie klucz wyciągnąć. To bardzo prosta, a zarazem skuteczna metoda wydostania złamanego klucza.

Agrafki w walce z zablokowanym zamkiem

Agrafki to wyjątkowo niepozorny sposób otwierania zamka drzwi ze złamanym kluczem. Doskonale uwalniają złamany klucz, sprawdzając się w przypadku zamków bez specjalnych zabezpieczeń antywłamaniowych. Aby złamany fragment klucza został wyjęty, należy umieścić agrafkę jak najbliżej w jego okolicy. Teraz agrafkę należy docisnąć do złamanej końcówki klucza, powoli wypychając go do części zamka z otworem. Jeśli zacznie on już wystawać, można spróbować wyjąć złamaną część klucza szczypcami lub też pęsetą.

jak wyjąć złamany klucz z zamka

Wyciągnięcie klucza przez ślusarza – gdzie szukać pomocy?

Za każdym razem warto spróbować wyjąć klucz samodzielnie. Chociaż czasem wydaje się to bardzo trudne lub wręcz niewykonalne, złamany w zamku kawałek klucza może zostać wyjęty przy pomocy drobnych przedmiotów, jak agrafka lub też wypchnięty zapasowym kluczem od strony drugiej części zamka, która nie została zablokowana. Czasem jednak złamany klucz oznacza konieczność skorzystania z fachowej pomocy. Nawet najlepsze metody wyjęcia złamanego przedmiotu nie sprawdzą się bowiem, jeśli mamy do czynienia ze skomplikowanym zamkiem antywłamaniowym. W takiej sytuacji klucz należy jednak zostawić na miejscu i zaufać specjalistom z pogotowia ślusarskiego. Profesjonalny ślusarz ma nie tylko narzędzia, ale również wiedzę i umiejętności, dzięki którym uszkodzony zamek bądź złamany klucz nie będzie stanowił większego problemu. Większość firm ślusarskich oferuje awaryjne otwieranie domów czy samochodów w przypadku, gdy klucz został złamany lub zgubiony. Oczywiście za taką usługę trzeba zapłacić, jednak sytuacja czasem nie pozostawia innego wyjścia.

Jak wyciągnąć złamany klucz w drzwiach?

Aby wyciągnąć złamany element, można spróbować wyjąć klucz, popychając go z drugiej strony kluczem zapasowym. Aby zadanie to było nieco łatwiejsze, mechanizm można potraktować smarem WD40, który zmniejszy tarcie i ułatwi poślizg. Jeśli uszkodzony fragment wystaje poza zamek, można zaczepić złamany klucz agrafką, pociągając go na zewnątrz.

złamany klucz w zamku

Jak otworzyć zamek ze złamanym kluczem?

Do złamanego klucza niezbędna będzie czasem pomoc ślusarza. Można jednak spróbować wyjąć go przy pomocy wsuwki, delikatnie przesuwając złamany fragment w stronę otworu wyjściowego.

Czy można otworzyć zamek z kluczem w środku?

Niestety, fragment złamanego klucza musi zostać wyjęty, by można było otworzyć drzwi.

Jeden komentarz do “Jak wyjąć złamany klucz z zamka? Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =