Jak wyważyć nóż do kosiarki i czy warto to zrobić?

Koszenie trawy niewyważonym nożem potrafi zdziałać więcej szkody, niż pożytku. Dlatego też przed rozpoczęciem sezonu warto dowiedzieć się, jak wyważyć nóż, by używać go skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie. Podpowiadamy więc jak należy wyważyć nóż do kosiarki krok po kroku.

Dlaczego wyważenia noża w kosiarce jest takie istotne?

Odpowiednie przygotowanie trawnika wymaga sporo czasu i zaangażowania. Przed sezonem należy kosiarkę sprawdzić, jej nóż musi być bowiem zarówno wyważony, jak i naostrzony. Konsekwencje koszenia niewyważonym nożem mogą bowiem być bardzo dotkliwe i dobrze widoczne na świeżo skoszonej trawie. Zamiast równego trawnika, cieszącego oko i stanowiącego swoistą wizytówkę domu, otrzymamy wówczas nieestetyczną trawę, sprawiającą wrażenie pourywanej.

Co więcej, jeśli przez dłuży czas będziemy kosić trawnik tępymi nożami o złym wyważeniu, możemy nawet uszkodzić całe urządzenie. Najczęściej pojawia się wówczas uszkodzenie łożyska, choć zdarzają się również poważniejsze awarie. Jak poznać, że przyszedł moment, aby wyważyć ostrza urządzenia? Można to poznać po pracy kosiarki, która zaczyna być nierównomierna, a osoba kosząca odczuwa uciążliwe wibracje. Jak pokazuje praktyka, wielu usterek kosiarki można uniknąć, wsłuchując się pilnie w urządzenie reagując i szybko na pojawiające się anomalie w jego pacy. Kosiarce należy się więc dobrze przyjrzeć, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu.

gdzie naostrzyć nóż do kosiarki

Przygotowanie kosiarki spalinowej do sezonu

Aby samodzielnie wyważyć nóż w kosiarce spalinowej należy rozpocząć od wyłączenia urządzenia i jego prawidłowego ułożenia. W przypadku kosiarki spalinowej należy to zrobić wyjątkowo ostrożnie. Ułóż kosiarkę tak, nie była ona odwrócona ani tym bardziej położona na boku. Taka sytuacja grozi bowiem zalaniem gaźnika, a w konsekwencji poważną awarią urządzenia. Teraz można już sprawdzić odpowiednie naostrzenia noży oraz ich wyważenie.

Nóż wyważony w prawidłowy sposób, nie będzie przechylać się w żadną stronę, po odpowiednim jego założeniu. Źle wyważony nóż z kolei będzie wędrował widocznie w jednym kierunku. Wyważenie noża sprawi, że problem ten zostanie rozwiązany, a praca z kosiarką znów będzie przyjemna. Jej efektem będzie z kolei równo przystrzyżony, elegancki trawnik, stanowiący wizytówkę gospodarstwa domowego oraz powód do domu jego właścicieli, dbających o estetykę ogrodu.

jak ostrzyć nóż od kosiarki

Jak wygląda przygotowanie kosiarki elektrycznej do wyważenia ostrza?

W przypadku kosiarki elektrycznej, przygotowanie będzie nieco łatwiejsze. Przede wszystkim należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Bez tego nie wolno przy nim wykonywać żadnych prac, obojętnie czy będzie to wyważenie kosiarki czy też praca ze stępionymi nożami. Tym razem kosiarkę możemy ułożyć tak, jak będzie dla nas wygodniej. Nie grozi to bowiem zalaniem żadnej istotnej części urządzenia. Zanim sprawdzimy san wyważenia noża, w pierwszej kolejności warto go naostrzyć. Nóż naostrzony będzie przycinał trawę znacznie lepiej, niż stępione ostrze. Możemy samodzielnie naostrzyć nóż lub też powierzyć to zadanie specjalistom.

Gdy stan ostrza tnącego będzie już odpowiadał naszym potrzebom, możemy teraz sprawdzić stan wyważenia noża. Jak to zrobić? Nóż swojej kosiarki trzeba umieścić w otworze centralnym i obserwować go z uwagą. Prawidłowo wyważony nóż nie będzie przechylał się w zauważalny sposób w żadnym kierunku. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, oznacza to, że noże tnące wymagają wyważenia.

ostrzenie kosiarki do trawy

Wyważenie noża kosiarki krok po kroku

Ostrzenie noża kosiarki jest równie istotną czynnością, jak wyważenie noża tnącego. Te dwie czynności w największym stopniu determinują jakość pracy urządzenia. Skutki koszenia niewyważonym nożem są nieestetyczne, a naostrzony nóż musi przycinać trawę równo i dokładnie. Co ważne, możemy zarówno sprawdzić wyważenie noża, jak i samodzielnie wyważyć nóż, podejmując odpowiednie kroki, by było ono prawidłowe. Jak wyważyć nóż kosiarki domowymi sposobami? Przedstawiamy to krok po kroku:

  1. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że kosiarki zostały odpowiednio przygotowane do tego rodzaju działań. Muszą być one odłączone od źródła zasilania. Jeśli używamy kosiarki spalinowej, konieczne będzie również odłączenie świec spalinowych.
  2. Noże kosiarki zazwyczaj łatwo odkręcić. Aby zobaczyć wyważenie nożna, należy umieścić go na palcu. Nie powinien on przechylać się zauważalnie w żadną stronę. Niewłaściwe wyważenie z kolei powoduje, że nóż przechyla się w jednym kierunku.
  3. Ostrza kosiarki ogrodowej doskonale naostrzy ostrzałka do noży kosiarek. Taki proces ostrzenia noża można przeprowadzić w domowych warunkach. Z kolei aby wyważyć ostrza kosiarki, warto zakupić wyważarkę do noży. Przy jej pomocy ostrze należy spiłować w ten sposób, by zachowywało ono poziom podczas ułożenia na palcu. Po skończonym ostrzeniu noża oraz odpowiednim przygotowaniu go do pracy, można ostrze ponownie umieścić w urządzeniu. Przed założeniem ostrze kosiarki warto jednak wyczyścić oraz dokonać niezbędnej konserwacji noży tnących.

Czasem jednak zdarza się, że stan ostrza pozostawia wiele do życzenia. Uszkodzone tępymi nożami trawniki nie wyglądają estetycznie, a praca z niewyważoną kosiarką nie należy do przyjemności. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, a poziom zużycia ostrza jest dość duży, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wymienić nóż tnący, niż zakładać ponownie nie do końca sprawy element.

jak wyważyć nóż do kosiarki

Po czym poznać, że nóż jest wyważony?

Prawidłowo wyważone ostrze po umieszczeniu na palcu nie będzie się przechylać w żadną stronę. To właśnie po tym można poznać, że nóż kosiarki ma odpowiednie wyważenie.

Czy noże do kosiarki się ostrzy?

Skutkiem koszenia trawy nożem, który nie jest naostrzony, będzie poszarpany, nieestetycznie wyglądający trawnik. Naostrz nóż tnący przed rozpoczęciem pracy, by móc cieszyć się z jej efektów.

jak wyważyć nóż kosiarki

Dlaczego nóż w kosiarce ciężko się obraca?

Jeśli odpowiednio wyważony nóż obraca się ciężko, oznacza to, że urządzenie najprawdopodobniej będzie wymagać naprawy w niedalekiej przyszłości.

Czy trzeba ostrzyć nowy nóż do kosiarki?

Po zakupie kosiarki sprawdź noże tnące. Zazwyczaj ostrze kosiarki jest nieco stępione, by nie narażać użytkowników na przypadkowe niebezpieczeństwo. Niektóre firmy jednak montują ostrza już przygotowane do pracy.

Jeden komentarz do “Jak wyważyć nóż do kosiarki i czy warto to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 17 =