Jak zrobić nalewkę z kwiatów czarnego bzu z miodem?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Nalewka z czarnego bzu z miodem sprawdza się doskonale w jesienną słotę i zimowe mrozy. Nie tylko przyjemnie rozgrzewa, ale również zwalcza gorączkę i kaszel oraz wspiera organizm w walce z infekcjami. W składzie owoców czarnego bzu znajdują się jednak substancje trujące, o czym warto wiedzieć, przygotowując rozgrzewający napój. Jego spożycie zawsze należy skonsultować z lekarzem. My podpowiadamy natomiast kiedy zbierać kwiaty i jak przygotować nalewkę, by była nie tylko smakowita, ale również bezpieczna dla naszego organizmu.
Czarny bez – właściwości lecznicze
Jeśli chodzi o rośliny czarnego bzu, ich właściwości lecznicze są znane już od dawna. Sok czarnego bzu jest wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. To cenne źródło kwasów organicznych i soli mineralnych. Zawiera on również cały zestaw witamin, wspomagających funkcjonowanie naszego organizmu. Działa on antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Wspomaga również naszą walkę z chorobami, działając wykrztuśnie i napotnie. Sok z czarnego bzu łagodzi stany zapalne i działa przeciwgorączkowo. Nic dziwnego, że już od stuleci wykorzystywany jest z powodzeniem w medycynie ludowej.
Najlepsze właściwości mają kwiaty rośliny. Obniżają one wysokie ciśnienie i działają moczopędnie, wspomagając pracę nerek. Płukanki, wykonywane z takiego właśnie soku, działają również leczniczo na gardło. Okłady z kolei stosuje się w przypadku zapalenia spojówek. Wszystkie kwiaty czarnego bzu mają również zbawienne działanie na nasz układ pokarmowy. Działają oczyszczająco i wspomagają nasz organizm w walce z chorobami żołądka i jelit. Do przyrządzenia nalewki kwiaty odcinamy pomiędzy majem a lipcem, gdyż tylko wówczas możemy wykorzystać ich właściwości.
Jakie właściwości ma nalewka z czarnego bzu?
Lecznicze właściwości czarnego bzu znane są już od dawna. Nalewka ma bowiem nie tylko rozgrzewać, ale stanowić również solidne wsparcie dla naszego organizmu w okresie, gdy jest on narażony na zachorowania. Aby ją przygotować, możemy wykorzystać zarówno kuliste owoce czarnego bzu, jak i jego kwiaty. Spożywanie nalewki z pewnością poprawi stan naszego zdrowia, ale również i samopoczucie. Którą wersję wybrać dla siebie?
Nalewka z owoców czarnego bzu
Z owoców czarnego bzu powstają smaczne nalewki rozgrzewające. Jeśli jednak chcemy mieć nalewkę przygotowaną właśnie z owoców, należy wiedzieć, kiedy zbierać czarny bez. Bowiem tylko owoce zebrane na przełomie sierpnia i września będą posiadały odpowiednie walory smakowe oraz cenne właściwości. Nie należy nigdy spożywać świeżych owoców, gdyż są one trujące dla naszego organizmu. Toksyny zostają zneutralizowane pod wpływem odpowiedniej obróbki, która jest niezbędna do zrobienia nalewki. W owocach znajduje się witamina C, pektyny, beta-karoten, wapń, żelazo i potas. Dzięki ich zawartości owoce czarnego bzu wpływają pozytywnie na układ krwionośny. Nalewka powinna również poprawiać nastrój, wpływając pozytywnie na odporność organizmu.
Nalewka z kwiatów czarnego bzu
Nalewka z kwiatów czarnego bzu to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu. Właściwości kwiatów znane są bowiem już od dawna i z chęcią wykorzystywane w medycynie naturalnej. Jeśli chodzi o czarny bez, kwiaty mają właściwości antywirusowe i przeciwbólowe. Wiele osób do przyrządzenia nalewki skłania jednak zawartość witamin. Wszystkie kwiaty są bowiem bogate w witaminy z grupy A i B. Nalewka charakteryzuje się również dużą ilością witaminy C, poprawiającej kondycję zdrowotną organizmu. Spożywanie nalewki uzupełnia również poziom wapnia, magnezu, potasu, miedzi i cynku. Takie domowe nalewki działają zbawiennie na drogi oddechowe. Kwiaty mocno przyśpieszają metabolizm, co z chęcią wykorzystują osoby dbające o linię. Nalewka ma też właściwości przeciwzapalne i łagodzące różnego rodzaju stany zapalne w obrębie skóry. Znamy już właściwości kwiatów czarnego bzu. Warto jednak wiedzieć, kiedy zbierać kwiaty czarnego bzu, by wykorzystać ich wszystkie możliwości prozdrowotne. Otóż świeże kwiaty czarnego bzu zbiera się od maja do lipca, najlepiej w porannych godzinach.
Nasz przepis na nalewkę z czarnego bzu z miodem
Aby zrobić pyszną nalewkę z dodatkiem miodu, zbiory baldachów kwiatów czarnego bzu należy zaplanować na wczesny poranek w letni, upalny dzień.
- Zebrane kwiaty oczyszczamy dokładnie. Następnie wkładamy kwiaty czarnego bzu do słoika.
- 2 duże cytryny i 2 limonki sparzamy, obierając je przy okazji ze skórki, również tej białej, która znajduje się bezpośrednio na nich. Pozostały miąższ kroimy teraz w plasterki. Przy okazji usuwamy również pestki. Nie należy jednak wyrzucać obranych skórek zewnętrznych. Trzeba bowiem układać w słoiku kwiaty, umieszczając w nim również plastry cytryny i limonki oraz ich skórki. Wówczas nalewka ma posmak cytrusów, przełamujących nieco słodkość miodu.
- 1,2 litra wody przegotowujemy. Do wody dodaj miód w ilości 400 g. Będzie to niespełna 20 łyżek miodu. Taką mieszanką zalewamy baldachy czarnego bzu z cytrusami. Nalewkę odstawiamy na ok. 5 dni. Pamiętamy jednak, by codziennie mieszać miksturę.
- Po upływie tego czasu, odcedzamy syrop cukrowy. Łączymy go ze spirytusem. Do przyrządzenia nalewki potrzebujemy 1 l spirytusu 95%. Zawartość alkoholu możemy nieco zmniejszyć, w zależności od własnych upodobań. Nalewkę odstawiamy w ciemne miejsce jeszcze na tydzień. Po tym czasie przecedzamy ją przez gazę lub filtr do kawy. Przed konsumpcją należy jeszcze odczekać minimum 3 miesiące.
Na co miód z czarnego bzu?
Miód pitny wspiera nasz układ immunologiczny, ale również wpływa pozytywnie na układ krwionośny. Pomaga on również w walce z chorobami, działając wykrztuśnie, przeciwgorączkowo i napotnie. Wspiera także pracę nerek, działając moczopędnie.
Czy czarny bez działa na ciśnienie?
Jak potwierdzają badania naukowe, kwiaty baldachy przygotowane w odpowiedni sposób, obniżają ciśnienie krwi. Niestety, należy uważać podczas spożywania naparu, gdyż spożycie zbyt dużej ilości owoców może niebezpiecznie przyśpieszyć tętno. Nie powoduje jednak wzrostu ciśnienia.
Jak zrobić miód z czarnego bzu?
Aby wykonać miód pitny, będziemy potrzebować 20 koszyczków kwiatów, pół litra wody niecały kg cukru i jedną cytrynę. Wodę z dodatkiem cukru należy ugotować. Takim syropem zalewamy kwiaty. Po wystygnięciu mikstury odstawiamy ją w ciemne, chłodne miejsce na ok. 4 dni, pamiętając o codziennym mieszaniu.
Krótko i rzetelnie tego szukałem!