Karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu – Złóż go sam!

Dokarmianie ptaków dziko żyjących w okresie zimy jest niezwykle istotnym zajęciem. Nie poradzą sobie one bez naszej pomocy, gdy ziemię przysypie śnieg, a mróz skuje lodem wszystko, co nas otacza. Karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu cieszy się coraz większym powodzeniem. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie, wybierając modele karmników do samodzielnego montażu?

Dokarmianie ptaków zimą – dlaczego warto to robić?

Ptaki zimą stają się zupełnie niesamodzielne. Taki stan rzeczy zależy od dostępności naturalnego pokarmu, która utrudniona jest przez śnieg. W okresie zimowym konieczne jest więc dokarmianie różnych gatunków, które nie odlatują na ten okres do ciepłych krajów. To właśnie ludzie zapewniają ptakom możliwość przeżycia, pomimo minusowej temperatury i warstwy śniegu, pokrywającej ziemię. Dla wielu gatunków ptaków śpiewających skorzystanie z takiej pomocy to jedyna możliwość, by przetrwać ten trudny okres.

Warto dokarmiać ptaki również dlatego, że jest to wyjątkowa forma kontaktu z przyrodą. Pomagając ptakom przetrwać zimę, możemy obserwować ich zwyczaje i cieszyć się z ich obecności. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które uczą się obcowania z przyrodą, a jednocześnie mają możliwości obserwowania różnych gatunków ptaków. Dodatkową atrakcją może być to, że dzieci samodzielnie wykonają karmnik. Rodzinne spędzanie czasu może bowiem przybierać również formę twórczych zajęć, przyczyniając się przy tym do dobra poszczególnych gatunków ptaków.

Warto pamiętać jednak, że ptaki karmi się od października do lutego. Nie należy wydłużać tego czasu w znaczny sposób. Część gatunków ptaków dziko żyjących może bowiem nazbyt przyzwyczaić się do takiego komfortu, tracąc umiejętność samodzielnego poszukiwania pokarmu w przyrodzie.

jak zbudować karmnik dla ptaków

Karmnik dla ptaków – praktyczne i estetyczne rozwiązania

Karmin dla ptaków to wyjątkowa forma wsparcia, którą możemy udzielić różnym gatunkom ptaków w okresie zimowym. Co ważne, tego rodzaju działania mają również istotny wymiar edukacyjny. Dzieci już od najmłodszych lat uczą się, że dokarmianie ptaków zimą wiąże się z obowiązkami, które trzeba wykonywać regularnie. Wspólne wykonanie karmnika przysporzy najmłodszym członkom rodziny wiele radości, a niesienie pomocy przybierze formę fantastycznej zabawy. Przy okazji obserwowanie ptaków, które posilają się w karmniku w okresie ograniczonej dostępności do naturalnego pokarmu, może stać się ciekawym zainteresowaniem i mocnymi fundamentami nowej pasji.

Co ważne, karmniki i budki mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. Często imitują one naturalne schronienia ptaków sprawiając, że lubią one spędzać czas w tym właśnie miejscu. To ciekawy sposób na obserwację życia ptaków, choć jak wiadomo, karmnik przeznaczony jest przede wszystkim do zapewnienia im odpowiedniej porcji pożywienia. Wiele karmników może pełnić również funkcje estetyczne. Świetnie sprawdzają się tutaj karmniki drewniane. Prezentują się one bardzo ładnie, stanowiąc praktyczną ozdobę ogrodu. Można je również ustawić na balkonie lub tarasie, gdzie świetnie skomponują się z drewnianymi elementami dekoracyjnymi.

jak zbudować karmnik

Karmnik do samodzielnego montażu – jak wybrać ten właściwy?

Odpowiedni karmnik musi spełniać pewne kryteria. Będzie on przeznaczony dla dzikich ptaków, które powinny czuć się w nim bezpiecznie. Do niestabilnego, chwiejącego się karmnika ptaki z pewnością nie przylecą. Warto więc postawić na dobrej jakości produkty, by móc nie tylko pomóc ptakom, ale również cieszyć się z ich obecności. Podejmując się samodzielnego montażu wybrać można spośród naprawę wielu możliwości. Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązania, znaleźć karmniki nie jest trudno.

Dobre karmniki dla ptaków wykonane są na ogół z drewna. Powinny być one również zadaszone, by opady śniegu nie odstraszyły ptaków i nie przykryły ich posiłku. Wybór najlepszego karmnika powinien jednak opierać się na wcześniejszej obserwacji ptaków występujących u nas najczęściej. Aby wybrać odpowiedni karmnik warto więc skupić się na tym czy będą korzystały z niego wyłącznie mniejsze, czy też zdecydowanie większe gatunki. Dla tych pierwszych sprawdzi się nawet taki, który został wykonany z tworzywa sztucznego. Dla drugich z kolei lepszym rozwiązaniem będzie drewniany karmnik dla ptaków diy.

jak zrobić karmnik dla ptaków

Dlaczego właśnie karmnik do samodzielnego składania?

Karmnik dla ptaków diy to połączenie przyjemnej pracy z pożytecznym działaniem. Poczynając od samodzielnej budowy, aż do montażu karmnika będzie towarzyszyć nam poczucie sensu wyzwania oraz wartość wsparcia, jakie niesiemy dla ptaków wolnożyjących. Samodzielne wykonanie tego rodzaju przedmiotu to świetna zabawa dla całej rodziny. Szczególnie dzieci będą zachwycone możliwością wzięcia w niej udziału. Przy okazji zauważą one istotę niesienia wsparcia ptakom w okresie ograniczonej dostępności naturalnego pokarmu.

Dla mniejszych ptaków karmnik nie musi mieć sporych rozmiarów. Dzięki temu większość z nas poradzi sobie z wyzwaniem samodzielnego złożenia budki. Na tych, którzy nie do końca radzą sobie z planowaniem pracy oraz nie posiadają smykałki stolarskiej, czekają już gotowe zestawy do samodzielnego montażu, zaopatrzone w odpowiednią instrukcję. Decydując się na zakup tego rodzaju produktu, wato poświęcić nieco czasu wyborze sklepu oraz sprawdzić cenę zestawów, by podjąć odpowiednią decyzję. Być może praca nad karmnikiem spodoba nam się tak bardzo, że zdecydujemy się w dalszej kolejności na budkę lęgową dla ptaków typu jemiołuszka lub też na kolejne ogrodowe ozdoby.

jak zrobić karmnik z drewna

Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Dla drobnych gatunków ptaków sprawdzi się mniejszy karmnik. Niezależnie od wielkości, musi być on jednak solidny. Dobrym pomysłem będzie więc samodzielne zrobienie karmnika, by zadbać o wszystkie ważne aspekty.

karmnik dla ptaków jak zrobić

 Co wsypać do karmnika?

Do karmnika należy wsypać smakowity pokarm. Dla ptaków będzie to z pewnością mieszanka ziaren. Ciekawym pomysłem mogą być również szyszki, wypełniane samodzielnie nasionami i masłem orzechowym.

Jeden komentarz do “Karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu – Złóż go sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =