Jak dostać kredyt na mieszkanie w 2023 roku?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Dla wielu osób zakup własnego mieszkania to przepustka do prawdziwie komfortowego, wygodnego życia. Nabycie swojego pierwszego „M” wiąże się jednak z nie lada kosztami, na poniesienie których z własnej kieszeni może sobie pozwolić niewiele osób. Kredyt hipoteczny to szansa na zakup nieruchomości na odpowiadających nam warunkach. O czym należy pamiętać, planując wzięcie kredytu na mieszkanie w 2023 roku? Kto może skorzystać z oferty banków w tym zakresie?

Upewnij się, że posiadasz wkład własny w odpowiedniej kwocie

Mianem wkładu własnego określa się pewną sumę oszczędności, którą kredytobiorca zgromadził i jest gotów za jej pomocą częściowo pokryć koszt mieszkania. Obecnie posiadanie wkładu własnego w odpowiedniej kwocie jest warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego. Tak kosztowne zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny, wymaga zabezpieczenia. Jego rolę odgrywa właśnie wkład własny. Z jakimi kosztami z tego tytułu należy się liczyć?

Wysokość wkładu własnego, który trzeba będzie wnieść, uzależniona jest od wartości nieruchomości i wyliczana procentowo na jej podstawie. Kredytobiorca musi być gotowy na poniesienie kosztu w wysokości ok. 20% całkowitej kwoty kredytu. W niektórych bankach istnieją możliwości zmniejszenia wysokości wkładu własnego, jednak konieczne jest wówczas spełnienie dodatkowych warunków, takich jak wykupienie ubezpieczenia.

Upewnij się, że wykazujesz odpowiednią zdolność kredytową

Niekiedy może zdarzyć się, że bank odmawia udzielenia kredytu hipotecznego z uwagi na negatywną ocenę zdolności kredytowej u osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu. Każdy bank nieco inaczej podchodzi do oceny tego czynnika, dlatego może zdarzyć się, że kredytobiorca otrzyma dwie odmienne decyzje w dwóch różnych jednostkach. Zdolność kredytowa to wskaźnik istotny z perspektywy podmiotu udzielającego kredytu — pozwala określić, czy kredytobiorcę stać na pokrywane kosztów zobowiązania. Ocena tego czynnika u danej osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu następuje m.in. po analizie wysokości dochodów i wydatków miesięcznych. Pod uwagę brane są także kwoty dotychczasowych zobowiązań i historia ich spłacania.

Upewnij się, że spełniasz wymogi formalne

Aby otrzymać kredyt na mieszkanie, kredytobiorca musi ukończyć 18 lat, a zatem być osobą pełnoletnią. Warto przy tym pamiętać, że banki mają preferencje względem wieku potencjalnych kredytobiorców, określane na podstawie ryzyka udzielenia kredytu danej osobie.

Znając warunki przyznawania kredytów hipotecznych, możesz już dowiedzieć się, jak dostać kredyt na mieszkanie. W tym celu złóż do banku wniosek oraz dostarcz komplet wymaganej dokumentacji. Pamiętaj również, że w trakcie podejmowania decyzji Twój bank może poprosić Cię o przedłożenie dodatkowych dokumentów. Po złożeniu wniosku bank zajmuje się jego rozpatrywaniem. Proces ten może trwać dość długo, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Po jego zakończeniu otrzymujemy informację o podjętej przez bank decyzji oraz dalszych krokach, jeśli będzie ona pozytywna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − dziewiętnaście =