Piecyk naftowy do namiotu, czyli jak ogrzać namiot bez prądu!
Sezon na łowienie ryb czy wyjazdy na camping wcale nie kończy się wraz z upływem letnich miesięcy. Wprost przeciwnie, na wyjazdy poza sezonem decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, że poszukują one bezpiecznego ogrzewania namiotu w chłodniejsze dni i noce. Wiele osób zastanawia się czy zainwestować w piecyk gazowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się również piecyk naftowy do namiotu. Który produkt wybrać i czy będzie on bezpieczny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Ogrzewanie namiotu – czy piecyk turystyczny jest dobrym rozwiązaniem?
Nie każdy camping udostępnia prąd dla wszystkich namiotów. Często również zdarza się, że nasz tymczasowy dom rozkładany jest w okolicy, gdzie wcale nie ma dostępu do źródła prądu. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się grzejnik na propan, gaz lub naftę. Taki piecyk turystyczny naftowy może służyć do bezpiecznego ogrzewania namiotu, ale umożliwia również ogrzewanie pomieszczeń, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki takim właśnie rozwiązaniom, nie musimy rezygnować z wyjazdów pod namiot, nawet przy niższych temperaturach i niesprzyjającej aurze. Dobrym rozwiązaniem będzie również w tym przypadku kuchenka turystyczna gazowa. Produkt ma wiele zalet, choć najważniejszą będzie z pewnością możliwość przygotowania ciepłego posiłku podczas niskich temperatur.
Piecyk gazowy czy naftowy – jak ogrzać namiot w chłodniejsze noce?
Aby skutecznie ogrzać się w chłodne dni i noce pod namiotem, można zamontować piecyk naftowy. W tym przypadku istnieje możliwość wyboru klasycznych rozwiązań z knotem lub bardziej nowoczesnych – na wtrysk paliwa. Idealnie nadają się one do tego, by podnieść temperaturę otoczenia na niewielkiej przestrzeni. Zbiornik paliwa ma pojemność ok. 4l i może pracować przez wiele godzin. Ci, którzy zastanawiają się nad zakupem piecyka naftowego, zwracają uwagę na jego liczne zalety. Niemalże każdy model ma wskaźnik poziomu paliwa oraz filtr paliwa. Piecyki naftowe wymagają wyłącznie niewielkiej wentylacji.
Ciekawym rozwiązaniem będzie również promiennik gazowy. Tutaj źródłem ciepła będzie ceramiczna płytka, która rozgrzewa się w wyniku spalania paliwa. Pojemność zbiornika może wynosić ok. 11 l. Niektórzy decydują się również na piecyk gazowy. Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe piecyk posiada wiele zalet. Jedną z nich będzie mały rozmiar, choć produkt ma moc by ogrzać wnętrze namiotu do pożądanej temperatury. Turystyczny piecyk gazowy wyróżnia się mobilnością oraz niskimi kosztami eksploatacji. Jest on dobrym sposobem na to, by mieć odpowiednią temperaturę w namiocie.
Piecyk naftowy – najważniejsze zalety
Jak już zostało wspomniane, piecyki naftowe dzielą się na tradycyjne, odpalane przy pomocy knota oraz nowoczesne – elektroniczne. Piecyki knotowe są idealnym rozwiązaniem w niewielkich namiotach. Pomimo tego, że urządzenie to ma kompaktowe wymiary, potrafi z łatwością zapewnić komfort cieplny. Sprzęt ma również jedną wielką zaletę. Nie wymaga mianowicie dostępu do energii elektrycznej. Takim lekkim piecykiem naftowym możemy więc ogrzać się w każdym miejscu, w którym postanowimy rozbić nasz namiot.
Z kolei elektroniczne piecyki naftowe uruchamiane są przez wtrysk paliwa. Są łatwe w obsłudze i ciche, choć w swojej pracy wykorzystują nowoczesne rozwiązania. Piecyki naftowe elektroniczne wyposażone są w czujnik temperatury oraz wskaźnik poziomu paliwa, co znacząco ułatwia ich obsługę. Co ciekawe, nowszy sprzęt ma nawet możliwość automatycznego dopasowania temperatury do panujących warunków atmosferycznych. Zbiornik paliwa piecyka jest wyjmowany, co ułatwia jego przenoszenie i napełnianie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ranking najlepszych piecyków naftowych
Jakie czynniki wziąć pod uwagę, decydując się na zakup piecyka naftowego? Z pewnością będzie to wskaźnik poziomu paliwa, filtr paliwa czy to, jakie sprzęt ma wymiary i moc grzewczą. Aby nieco ułatwić zadanie, stworzyliśmy subiektywny ranking najlepszych piecyków naftowych.
- Piecyk naftowy Zibro
Piecyk Zibro to typ piecyka naftowego z najwyższej półki. Ma moc grzewczą, wynoszącą 2,2 kW, zużywając przy tym 0,23 l na godzinę. Urządzenie można wyłączyć awaryjnie, używając wyłącznie jednego przycisku. Jego dodatkowym atutem jest cicha praca. Produkt ma czujnik zabezpieczający przed przewróceniem. Każdy z piecyków Zibro wyposażony jest również w wyjmowany zbiornik, dzięki czemu łatwo uzupełnić naftę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Umieszczony w modelu zbiornik na paliwo ma pojemność 4 l.
- Piecyk naftowy Yclty
Jest to wyjątkowy wydajny piecyk naftowy. Model ma wskaźnik paliwa, więc w każdej chwili można bezpiecznie sprawdzić jego stan. Dzięki niemu temperatura pomieszczenia utrzymuje się na komfortowym poziomie. Moc grzewcza urządzenia wynosi 3 kW. Piecyk wyposażono w komin spalinowy ze specjalnego metalu, dzięki czemu paliwo może wypalić się do samego końca. Zbiornik na paliwo ma pojemność 4,5 l.
- Piecyk naftowy Perel
To turystyczny piecyk, zapalany przy pomocy tradycyjnego knota. Dzięki niemu temperatura otoczenia wzrasta, zapewniając odpowiedni komfort cieplny. W piecykach naftowych producenta zamontowano szereg bezpiecznych rozwiązań. Model ma wskaźnik poziomu nafty i posiada regulację mocy. Zbiornik na paliwo ma pojemność aż 4,6 l, a więc czas pracy będzie tutaj wynosił aż 18 godzin. Model ma również w knot, zapalany zapałką lub zapalniczką.
Czy piecyki naftowe są bezpieczne?
Piecyki naftowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane tam, gdzie nie ma źródła prądu, czyli np. w namiocie. Nowoczesne produkty tego typu są wyjątkowo bezpieczne. Mogą być one obsługiwane bez problemu przez dorosłe osoby. Każdy model ma również szereg istotnych udogodnień, jak np. wskaźnik poziomu paliwa, dzięki któremu można na bieżąco sprawdzać jego stan.
Dużym ułatwieniem jest także przenośny zbiornik paliwa, dzięki któremu użytkownik nie musi wysilać się, uzupełniając naftę. Piecyki elektroniczne mają również szereg zabezpieczeń, jak np. czujnik ochrony przed przewróceniem się. Dzięki temu bezpieczeństwo ich użytkowania znacząco wzrasta. Piecyki elektroniczne wymagają jedynie podstawowej wentylacji. Można ją zapewnić, uchylając nieco wejście do namiotu. Podejmując decyzję o zakupie takiego produktu, warto wybierać wśród najlepszych piecyków. Ich atutem będzie nie tylko zużycie paliwa czy kompaktowe rozmiary, ale również i bezpieczeństwo, które będzie najważniejsze, również w trakcie posezonowych wyjazdów pod namiot.
Jaki piecyk naftowy do namiotu?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje piecyków naftowych. Pierwszy z nich to piecyk turystyczny, wyposażony w tradycyjny knot. Drugi piecyk ma rozwiązanie bardziej nowoczesne, czyli wtrysk paliwa. Warto przed wyjazdem przeanalizować ich wady i zalety, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Jak ogrzać namiot bez prądu?
Różnego rodzaju grzejniki sprawdzają się na polach namiotowych lub w innych miejscach, w których nie ma dostępu do prądu. Dobrym pomysłem może być np. kuchenka gazowa alpen camping lub piecyk gazowy turystyczny renomowanej firmy. Coraz więcej osób decyduje się również na popularne piecyki naftowe, zapewniające komfort cieplny nawet w wyjątkowo chłodne dni.
Czy piecyk naftowy jest bezpieczny?
Nowoczesny piecyk ma specjalne rozwiązania, dzięki którym jest on w pełni bezpieczny. Piecyki naftowe dodatkowo są łatwe w użyciu, co warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o ich zakupie.
Bardzo ciekawy wpis, wartościowe wskazówki.