Czy test ciążowy może się mylić? Dlaczego pokazuje błędny wynik?

Pozytywny test ciążowy – dla jednych powód do radości, dla innych wprost przeciwnie. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie osób czasem pojawia się wątpliwość – czy test ciążowy może się mylić? Zebraliśmy więc najważniejsze informacje, by rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Najbardziej wiarygodnym testem w momencie podejrzewania ciąży, będzie z pewnością ten, który wykonywany jest w laboratoriach. Test ciążowy laboratoryjny z próbki krwi, oznacza poziom hormonu hcg, który podnosi się wraz z kolejnymi dniami ciąży. Większość kobiet decyduje się jednak wykonać test ciążowy w warunkach domowych. Taki domowy test ciążowy występuje na ogół w czterech wariantach.

czy test ciążowy może się mylić

Testy paskowe

To zdecydowanie najczęstszy wybór kobiet, które chcą wykonać domowy test. Paskowy test ciążowy należy do grupy najłatwiejszych w obsłudze i zdecydowanie najtańszych rozwiązań. Aby zrobić test, należy zamoczyć pasek w próbce porannego moczu. Wystarczy jedna minuta, by wynik domowego testu ukazał się naszym oczom.

czy test ciążowy może się pomylić

Testy płytkowe

Aby odczytać wynik testu, należy najpierw pobrać próbkę porannego moczu. W przypadku testów ciążowych płytkowych trzeba umieścić kilka kropel na specjalnej płytce. Jeśli po kilku minutach pojawią się na niej dwie kreski, oznacza to pozytywny wynik, czyli rozwijającą się ciążę.

czy testy ciążowe mogą się mylić

Testy strumieniowe

Test strumieniowy to kolejny test ciążowy, wybierany często przez kobiety. Strumieniowe testy ciążowe swoim wyglądem przypominają nieco tradycyjny pisak. Aby je wykonać, należy zdjąć nakładkę i trzymać „pisak” pod strumieniem moczu przynajmniej przed 10 kolejnych sekund. Po tym czasie test da wynik pozytywny lub negatywny.

Testy cyfrowe

Cyfrowy test ciążowy różni się tym, że jego wynik można odczytać na wyświetlaczu cyfrowym. Te testy pozwalają nie tylko wykryć ciążę, ale również dowiedzieć się, który tydzień ciąży właśnie upływa. Wiele kobiet decyduje się również powtórzyć test ciążowy, zaopatrując się od razu w więcej egzemplarzy, by zyskać ostateczną pewność, co do swojego stanu.

Co wpływa na wiarygodność testów?

Wiarygodność testów ciążowych uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Aby mieć pewność, że negatywny wynik jest miarodajny, podobnie jak wynik pozytywny, należy przeprowadzić test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki. Niektórzy producenci testów ciążowych zapewniają, że wiarygodny wynik uzyskać można już 10 dni po zapłodnieniu.

Od czułości zależy również cena testów ciążowych. Czuły test ciążowy można wykonać jeszcze przed planowanym dnie okresu. Niemniej jednak test wykonany zbyt wcześnie z pewnością nie będzie wiarygodny, podobnie jak przeterminowany test ciążowy, na co warto zwrócić uwagę, dokonując jego zakupu w aptece lub w drogerii. Jeśli test ciążowy został wykonany poprawnie, jego wynik powinien być wiarygodny. Jednak czasem nawet w dniu okresu, poziom hcg, który badają testy, jest zbyt niski. Wówczas może pojawić się wynik fałszywie ujemny. Jeśli okres nie nadejdzie w ciągu kilku dni, warto więc sprawdzić czy wynik negatywny nie był jednak pomyłką.

kiedy test ciążowy może się mylić

Fałszywie dodatni test ciążowy – czy to w ogóle możliwe?

Niestety, zarówno wynik fałszywie negatywny, jak i wynik pozytywny testu przy braku ciąży może okazać się rzeczywistością. Czasem wynik testu pokazuje dwie kreski, nawet jeśli nie jesteśmy w ciąży. Jak to możliwe? Otóż zafałszowany wynik testu może pojawić się wówczas, gdy próbki moczu zostały pobrane w trakcie owulacji lub też zaraz po jej zakończeniu. W tym czasie w organizmie kobiety wzrasta poziom hormonów, również tych, które przypominają hcg. Pozytywny wynik może wówczas pojawić się nawet pomimo braku ciąży. Fałszywie pozytywny wynik może pojawić się również wtedy, gdy test został wykonany w trakcie przyjmowania leków wspomagających płodność. Negatywnie dodatni wynik testu może być także związany z niektórymi chorobami, np. torbielami jajnika.

Błędny test ciążowy – co wpływa na nieprawdziwy wynik testu?

Test ciążowy pozytywny lub negatywny nie zawsze oznacza ciążę lub, wprost przeciwnie, jej brak. Jak to możliwe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw wyjaśnić, jak działa test ciążowy. Otóż testy ciążowe strumieniowe, paskowe czy płytkowe wychwytują poziom hormonu hcg, który rośnie podczas ciąży. To właśnie na nim polega test ciążowy. Jeśli kobieta wykonała test prawidłowo, raczej nie musi martwić się o jego wynik, zwłaszcza jeśli zdecydowała się na laboratoryjny test ciążowy. Jeśli natomiast test ciążowy fałszywie pokazał wynik, oznacza to, że gdzieś został popełniony błąd.

Gdzie można taki błąd popełnić? Otóż ujemny wynik testu w ciąży może pojawić się, gdy wykonamy go zbyt wcześnie. Jak już zostało wspomniane, najlepiej kilka testów zrobić po terminie okresu lub też w dniu, w którym miał on nastąpić. Wśród dostępnych w sklepach testów ciążowych wyróżniamy te znacznie czulsze, które mogą być wykonane wcześniej, choć lepiej odczekać kilka dni, aby nieprawidłowe wyniki testu nie zaskoczyły nas w najmniej oczekiwanym momencie. Trzeba pamiętać również, że dostępne testy ciążowe wymagają, by przeprowadzać je rano, gdy stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe. Jeśli przeprowadzimy go w późnych godzinach, wyniki nie będą miarodajne, choć objawy ciąży mogą być już zauważalne. Aby prawidłowo wykonać test, warto również powstrzymywać się od spożywania dużej ilości napojów. Częste oddawanie moczu w nocy może zaburzyć poranny poziom hormonu beta hcg, powodując fałszywie negatywny wynik. Z kolei na fałszywie dodatni wynik może mieć wpływ przyjmowanie niektórych leków. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zdecydowanie dobrym pomysłem jest wykonać test ponownie.

pozytywny test ciążowy czy może się mylić

Co może zafałszować wynik testu ciążowego?

Przed wykonaniem testu należy upewnić się, czy nie robimy go zbyt wcześnie. Test ciążowy najwcześniej można bowiem zrobić w dniu okresu. Zbyt wcześnie wykonany test z pewnością nie będzie miarodajny. Test negatywny pomimo ciąży może być wynikiem zbyt późnej pory dnia lub niektórych chorób. Dlatego też zamiast testu ciążowego warto wykonać badania laboratoryjne krwi.

Czy test ciążowy może być fałszywie dodani?

Test ciążowy czasem może pokazywać dodatni wynik, pomimo braku ciąży. Dzieje się tak np. gdy kobieta zażywa leki wzmacniające płodność lub choruje np. na torbiel jajnika.

Jeden komentarz do “Czy test ciążowy może się mylić? Dlaczego pokazuje błędny wynik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 3 =