Jak zacząć pracować jako opiekunka w Niemczech?

Ci z nas, którzy planują wyjazd do pracy w niemieckiej opiece, często myślą o tym, jak ta praca będzie wyglądać. Zastanawiają się, czy bez wcześniejszego doświadczenia można zostać opiekunką osób starszych w Niemczech – i jak to zrobić. Branża opieki cieszy się bowiem dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na atrakcyjne wynagrodzenie. Nie jest jednak zawodem dla każdego. Czy Ty sprawdzisz się jako opiekunka w Niemczech? Przekonaj się już dziś!

Codzienna praca w niemieckiej opiece

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech to przede wszystkim wsparcie seniora w codziennych czynnościach i towarzyszenie mu. Oczywiście zakres zajęć w dużej mierze zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Można jednak wymienić kilka prac, które opiekunka wykonuje niemal za każdym razem. Jest to pomoc w higienie i poruszaniu się, gotowanie posiłków, drobne prace porządkowe, aktywizowanie seniora. Jeżeli osoba starsza jest w miarę sprawna i dobrze się komunikuje, Twoim zadaniem będzie głównie dotrzymywanie jej towarzystwa. Jeśli natomiast jest ona przewlekle chora, a nawet leżąca, to Twoje obowiązki znacznie się zmienią.

Cechy opiekunki pracującej w Niemczech

Kto może zostać opiekunem seniora, w dodatku za granicą? Najważniejszymi cechami takiej osoby są: empatia, cierpliwość i odporność na stres. I chociaż zawód ten daje ogromną satysfakcję, to jest też trudny i wymagający. Senior często potrzebuje kompleksowego wsparcia i całodziennej opieki. Dla opiekunki może to więc być wyzwaniem obciążającym psychicznie oraz fizycznie. Nad podopiecznym trzeba się pochylać, asekurować go, pomagać we wstawaniu i siadaniu czy nawet przenosić. Opiekunka pracująca w Niemczech powinna więc cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dobre agencje wymagają też od opiekunek znajomości języka niemieckiego. W Perfekton wystarczą umiejętności komunikatywne. Jeśli umiesz mówić po niemiecku, łatwiej Ci nawiązać więź z osobą starszą, odpowiadać na jego potrzeby i formułować prośby. Niemiecki przydaje się też w kontakcie z bliskimi podopiecznego, którzy chcą na bieżąco wiedzieć, jak czuje się ich krewny. Opiekunce przyda się również doświadczenie i kwalifikacje – liczy się nawet opieka nad chorym lub starszym członkiem rodziny. Dobrze jest także ukończyć kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jak znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech?

Wiele osób szuka pracy w opiece za granicą na własną rękę. To rozwiązanie może wydawać się korzystne, ale niesie za sobą spore ryzyko. Przede wszystkim nie wiadomo, czy ogłoszenie, na które odpowiadasz, nie jest oszustwem. Nieuczciwi pracodawcy wykorzystują fakt, że Polacy nie znają niemieckiego rynku pracy i proponują niekorzystne warunki zatrudnienia. Jak tego uniknąć? Po pierwsze, nawiązać współpracę z renomowaną agencją opieki. Konsultant pomoże Ci dobrać odpowiednią ofertę. Po drugie, dobrze zapoznać się z ofertą pracy, poczytać o chorobach i dolegliwościach, na jakie cierpi senior. I po trzecie – sprawdzić możliwości dojazdu na miejsce zlecenia, obejrzeć w Internecie okolicę, poznać różnice kulturowe między Polską a Niemcami.

Praca jako opiekunka w Niemczech jest zawodem odpowiedzialnym i wymagającym. Najlepiej poradzą sobie w nim osoby empatyczne, cechujące się cierpliwością i zaangażowaniem. Dobrze, jeśli przyszła opiekunka osoby starszej jest odporna na stres oraz zdrowa fizycznie i psychicznie. Jeśli spełniasz powyższe warunki i uważasz, że praca w niemieckiej opiece jest dla Ciebie, zgłoś się do konsultanta Perfekton.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://perfekton.pl/oferty-pracy-niemcy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =