Jak poradzić sobie ze startą bliskiej osoby?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Strata bliskiej osoby to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Uczucie bólu, smutku i żalu niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny, z którym nie zawsze można sobie poradzić w pojedynkę. Warto pamiętać, że każde przeżycie jest bardzo indywidualnym i niepowtarzalnym momentem. Żałoba stanowi niejako odpowiedź psychologiczną, społeczną i somatyczną na stratę bliskiego. Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby i dlaczego warto skorzystać z psychologicznego wsparcia w tym trudnym momencie?

Żałoba – czym jest i jak przebiega?

Żałoba to etap, który następuje po śmierci bliskiej osoby. Charakteryzuje się przygnębieniem, płaczliwością, niepokojem, lękiem, poczuciem wyczerpania, irytacją, zaprzeczaniem i zaprzestaniem wykonywania aktywności. To naturalna reakcja, a każdy człowiek będzie przeżywał żałobę nieco inaczej. Następuje po sobie pięć faz – szok, uświadomienie straty, wycofanie, powrót do równowagi i odnowa. Pierwsza z nich występuje bezpośrednio po śmierci – najczęściej towarzyszy temu złość, niedowierzanie, bezradność, wzburzenie. Może przejawiać się płaczem, krzykiem, bezruchem i gwałtownymi zachowaniami. Ten etap może trwać nawet kilka miesięcy. Uświadomienie sobie straty wiąże się z silnym lękiem separacyjnym. Do świadomości dochodzi to, co się stało, ale emocje nie pozwalają sobie z tym poradzić. Trudno zachować równowagę, a poczucie żalu i gniewu jest ogromne. Faza wycofania to moment, któremu towarzyszy bezsilność. Osoba pogrążona w żałobie wycofuje się z życia społecznego, chce być sama i potrzebuje spokoju, by móc pozbierać myśli. Stopniowo wchodzi się w ostatni etap czyli powrót do życia – następuje odzyskanie kontroli, poszukiwanie nowych aktywności i akceptacja.

Rola psychologa w przeżywaniu żałoby

Psycholog, będący specjalistą od zdrowia psychicznego, może być kluczowym wsparciem w procesie radzenia sobie ze stratą. Ma wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami przeżywającymi żałobę. Rozumie skomplikowane reakcje emocjonalne, wysłucha i jeżeli to konieczne, pokieruje na odpowiednią terapię. Wizyta odbywa się w bezpiecznym, neutralnym środowisku i przyjemnej atmosferze. Możesz otwarcie i bez skrępowania wyrażać swoje emocje i myśli. Poradnia Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/) to miejsce, w którym poczujesz się zrozumiany i otrzymasz profesjonalne wsparcie. Możesz umówić się na wizytę stacjonarną lub online. Każdy przeżywa stratę inaczej, dlatego psycholog dostosowuje podejście do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. To podejście może pomóc zrozumieć emocje i ponownie odzyskać radość z życia.

Z odpowiednim wsparciem psychologicznym, można przejść przez ten trudny czas. Warto pamiętać, że nie jesteś sam – nie bój się sięgać po pomoc, gdy czujesz skrajne emocje lub po prostu chcesz z kimś porozmawiać. Pozwól sobie na smutek, wyraź uczucia i bądź dla siebie wyrozumiały. Wiele osób stara się również znaleźć nowe pasje czy zaczyna uprawiać sport. Zdarzają się również, że długotrwała rozpacz, stan lękowy czy stres pourazowy nie pozwala poskładać na nowo całego życia. Jeżeli zauważysz wśród bliskich objawy nasilonej depresji zaoferuj pomoc i wsparcie specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =